Regulamin oceniania z wychowania fizycznego

***OCENA PRACY UCZNIA***

1. Stosunek do przedmiotu:

• frekwencja - nieobecności, spóźnienia, brak usprawiedliwienia,

• dbałość o strój ćwiczebny, jego czystość i estetykę,

• aktywność w czasie zajęć,

• właściwe zachowanie wobec kolegów oraz prowadzących zajęcia w czasie ćwiczeń,

• podejście do zadań nadobowiązkowych; drobna naprawa sprzętu, chęć przygotowania sprzętu do ćwiczeń, sposób przyjmowania poleceń wydanych przez nauczyciela, udział w zajęciach pozalekcyjnych, pozaszkolnych oraz udział w zawodach sportowych.

1. Sprawność fizyczna ucznia:

Sprawdziany:

• lekkoatletyczne - wg tabeli i norm wiekowych,

• w zakresie gier sportowych (p. siatkowa, p. ręczna, p. nożna, p. koszykowa, uni - hokej),

• gimnastyka,

• z zakresu sprawności ogólnej,

• z zakresu wiadomości.

1. Postęp w opanowaniu umiejętności i poprawie ogólnej sprawności fizycznej:

• przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego brany jest pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć.

Kryteria oceny z WF:

Celujący      6

• Uczeń spełnia wszystkie wymagania na stopień bdb.

• Aktywnie uczestniczy w życiu sportowym na terenie szkoły, bądź w innych formach działalności związanych z kulturą fizyczną.

• Zajmuje czołowe miejsca w zawodach międzyszkolnych.

Bardzo dobry     5

• Uczeń całkowicie opanował materiał.

• Jest sprawny fizycznie.

• Ćwiczenia wykonuje poprawnie technicznie, pewnie, w odpowiednim tempie i dokładnie, zna podstawowe przepisy dyscyplin sportowych zawartych w programie.

• Posiada duże wiadomości z zakresu kultury fizycznej i umiejętnie wykorzystuje je w praktycznym działaniu.

• Systematycznie doskonali swoją sprawność motoryczną i wykazuje duże postępy.

• Jego postawa społeczna, zaangażowanie i stosunek do wychowania fizycznego nie budzą najmniejszych zastrzeżeń.

• Bierze aktywny udział w zajęciach pozalekcyjnych i zawodach sportowych.

Dobry     4

• Uczeń w zasadzie opanował materiał programowy.

• Dysponuje dobrą sprawnością motoryczną.

• Ćwiczenia wykonuje prawidłowo, lecz nie dość dokładnie, z małymi błędami technicznymi.

• Posiadane wiadomości potrafi wykorzystać w praktyce przy pomocy nauczyciela.

• Nie potrzebuje większych bodźców do pracy nad osobistym usprawnieniem, wykazuje stałe i dość dobre postępy w tym zakresie.

• Jego postawa społeczna i stosunek do kultury fizycznej nie budzi większych zastrzeżeń.

• Nie bierze udziału w zajęciach pozalekcyjnych.

Dostateczny     3

• Uczeń opanował materiał programowy na przeciętnym poziomie.

• Dysponuje przeciętną sprawnością motoryczną.

• Ćwiczenia wykonuje niepewnie z większymi błędami technicznymi.

• Wykazuje małe postępy w podnoszeniu sprawności motorycznej.

• W wiadomościach z zakresu kultury fizycznej są znaczne braki.

• Przejawia braki w zakresie kultury osobistej, w postawie i stosunku do współćwiczących oraz prowadzącego zajęcia.

Dopuszczający     2

• Uczeń nie opanował materiału programowego w stopniu dostatecznym.

• Jest mało sprawny fizycznie.

• Ćwiczenia wykonuje niechętnie i z dużymi błędami technicznymi.

• Posiada małe wiadomości z zakresu kultury fizycznej, nie potrafi wykonać prostych zadań związanych z samooceną.

• Nie jest pilny i wykazuje bardzo małe postępy w usprawnieniu.

• Na zajęciach wychowania fizycznego przejawia poważne braki, ma niechętny stosunek do ćwiczeń.

Niedostateczny     1

• Uczeń jest daleki od spełnienia wymagań stawianych przez program.

• Posiada bardzo niską sprawność motoryczną.

• Wykonuje jedynie najprostsze ćwiczenia i w dodatku z rażącymi błędami.

• Charakteryzuje się niewiedzą z zakresu teorii kultury fizycznej

• Ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w podnoszeniu sprawności.

• Na zajęciach wychowania fizycznego wykazuje duże i rażące braki w zakresie zachowania się wobec innych ćwiczących i prowadzącego zajęcia.

• Ma nieobecności nieusprawiedliwione.

Opracował: Arkadiusz Lasocki